Socialiniuose tinkluose lengva demaskuoti narcizą
Du narcizų tipai
„Apskritai, „Facebook“, „Twitter“ ir kituose analogiškuose socialiniuose tinkluose dažniau pasitaiko vadinamųjų arogantiškųjų narcizų nei pažeidžiamųjų“, – paaiškino profesorius Markusas Appelis iš Viurcburgo ir Timo Gnambsas iš Bambergo Leibnizo švietimo procesų instituto.
Pažeidžiamieji narcizai išsiskiria stipriu nepasitikėjimu, perdėtu jautrumu bendraujant su kitais žmonėmis ir poreikiu atsiriboti nuo visuomenės.
Internautų elgseną dar šiek tiek veikia atitinkama jų šalies kultūra, pabrėžia psichologai. Tokiose šalyse kaip Indija ar Malaizija, kur individualumas nėra labiau vertinamas už bendruomeniškumą, arba tose šalyse, kur žmonių vaidmenys yra griežtai nustatyti, socialiniai tinklai narcizams – tikra atgaiva. Čia jie gali išsiveržti iš griežtų elgesio standartų rėmų ir pateikti save taip, kaip niekada negalėtų savo šalies visuomenėje. O Austrijos arba JAV internautams tai nėra taip aktualu.
Ideali žaidimų erdvė ar maitinanti terpė?
Mokslininkai M. Appelis ir T. Gnambsas įvertino tyrimų duomenis iš keturių kontinentų ir gautus rezultatus aprašė leidinyje „Journal of Personality“.
Mokslininkai norėjo rasti aiškų atsakymą į klausimą, ar „Aš“ karta yra tik socialinių tinklų produktas. Tam jiems pirmiausia reikėjo atsakyti į klausimą, ar socialiniai tinklai skatina narcisistines tendencijas, ar tik yra ideali veiklos erdvė narcizams.
„Mes spėjame, kad šį santykį nulemia ego stiprinanti spiralė, – sako M. Appelis. – Individualus polinkis į narcisizmą skatina naudojimosi socialiniais tinklais aktyvumą, kuris stiprina savimeilę.“